pondělí 8. března 2010

Aktuální nabídka stipendií

Nové kolo stipendií pro doktorské studium vědy a techniky v USA

Fulbrightova komise vyhlašuje nové kolo výběrového řízení do programu Fulbrightových stipendií pro doktorské studium přírodních věd a technických oborů v USA. Letošní novinkou je rozšíření seznamu oborů také o zemědělství. Zájemci se musí registrovat do 25. dubna, uzávěrka podání přihlášky a doprovodných dokumentů je 1. června. Výsledky z testů GRE General Test a TOEFL lze dodat do 1. srpna.

Jak z názvu stipendia vyplývá, cílem pobytu je absolvování celého doktorského programu na americké univerzitě a získání titulu Ph.D. v některém z následujících oborech přírodních věd a technických oborů: biologie, chemie a chemické inženýrství, elektrotechnika, informatika a informační technologie, letectví a kosmonautika, geologie, fyzika a astronomie, matematika, neurověda, oceánografie, stavebnictví, strojírenství, životní prostředí, zemědělství, případně obory příbuzné.

Toto atraktivní stipendium pokrývá veškeré náklady studia.

Uchazeči, u kterých se předpokládají vynikající studijní výsledky během vysokoškolského studia, musí mít dokončený minimálně bakalářský program do 1. srpna 2011.

Více informací: http://www.fulbright.cz/fulbrightova-stipendia/stipendium-pro-doktorske-studium-vedy-a-techniky.shtml



CZS vyhlašuje výběrové řízení pro zájemce o stipendium tchaj-wanské vlády:
Vláda Tchaj-wanu nabízí uchazečům z České republiky stipendia ke studiu čínštiny nebo standardního studijního programu na Tchajwanu. Stipendia jsou určena studentům, kteří chtějí na Tchaj-wanu studovat rok, ale příp. i dosáhnout bakalářského, magisterského či doktorského vysokoškolského vzdělání. V programu lze studovat široké spektrum disciplín.
Výše stipendia (měsíčně):
• 25 000 – 30 000 TW$ (přibližně 775 – 930 US$)
Podrobné podmínky, náležitosti přihlášky a další informace o nabízeném stipendiu: http://czs.muni.cz/cz/out/studenti/studijni-pobyty/spec_stipendia_tchajwan
Uchazeči o toto stipendium musí mít státní občanství České republiky.
Termín odevzdání přihlášek na CZS je 26. března 2010, do 11:00.




Letní školy v Rakousku, Slovinsku a Německu

Centrum zahraničních studií vypisuje výběrové řízení o účast na těchto třech letních školách, organizovaných Utrechtskou sítí univerzit:

1. „The Americas: When One Is Not Enough“
Seggau Castle, Rakousko (18. 7. – 1. 8. 2010). Termín podání přihlášek 26. března 2010

2. „Borders of Europe: Inside-outside“
Ljubljana, Slovinsko (10. 7. – 24. 7. 2010). Termín podání přihlášek 30. dubna 2010

3. „Molecular Spectroscopy: Fascinating Spectra of Magic Compounds:
Isolation and Structure Elucidation of Natural Products“
Oppurg, Něměcko (22. 8. – 29. 8. 2010). Termín podání přihlášek 28. května 2010

Způsob podání přihlášek a další informace jsou zveřejněné na tomto odkaze: http://czs.muni.cz/cz/out/studenti/letni-skoly/utrecht_sit


Letní jazykový kurz slovinského jazyka v r. 2010
Centrum zahraničních studií nabízí jedno volné místo v rámci kvót pro studenty na letní jazykový kurz slovinského jazyka v r. 2010.
Postup přihlašování: http://czs.muni.cz/cz/out/studenti/studijni-pobyty/rp_msmt_pmd_kvoty#cba4
Více informací: doubravska@czs.muni.cz


Letní škola „Recovery and Prosperity: Post Crisis and New Future“ v Jižní Koreji
Partnerská instituce v Jižní Koreji, Sungkyunkwan University, nabízí všem studentům Masarykovy univerzity účast na letní škole organizované pod názvem „Recovery and Prosperity: Post Crisis and New Future“. Letní škola poběží od 28.6. do 23.7., přičemž učit na ní budou profesoři z nejlepších světových škol (Cambridge, Berkeley, Otago). Za každý úspěšně ukončený předmět tohoto programu studenti obdrží 6 ECTS kreditů (maximálně 12 ECTS za celý program). Studenti z Evropské unie nemusí platit školné (které jinak činí 700 USD za každý předmět); zůstává tak jen povinnost uhradit ubytováni (400 USD), registrační poplatek (100 USD) a poplatek za kulturní aktivity, čímž se rozumí výlety, exkurze, návštěvy koncertů, apod. (150 USD). Celková částka za Letní školu tedy činí jen 650 USD plus letenka.
Více informací o programu na http://summer.skku.edu/


Visegrádská letní škola
Unikátní setkání studentů z České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska a Ukrajiny probíhá každý rok počátkem léta v polském Krakově. Program je připravován asociací Villa Decius ve spolupráci s partnery v dalších zemích, mezi něž od vzniku letní školy patří i Asociace pro mezinárodní otázky. Čtrnáctidenní program se skládá z přednášek věnujících se aktuálním společenským, politickým a ekonomickým otázkám středoevropského prostoru. Nemalý důraz je kladen také na tzv. soft-skills workshopy a kulturní program.

Visegrádské letní školy se účastní přes 40 studentů různých oborů, kteří následně působí ve výzkumu, médiích, komerční sféře, nevládních organizacích, státní správě a politice.
Asociace pro mezinárodní otázky je partnerem projektu z české strany. Další informace o projektu naleznete na webových stránkách asociace Villa Decius.
Oficiálním jazykem programu je angličtina.
Do 31. března se můžete přihlašovat na 9. ročník Visegrádské letní školy, který se uskuteční od 4. do 17. července 2010 v Krakově. Podmínky k účasti, přihlášku ke stažení a další informace naleznete na webové stránce sdružení Villa Decius, hlavního organizátora projektu. V případě dotazů kontaktujte koordinátora výběrového řízení pro české uchazeče Víta Dostála (vit.dostal@amo.cz).


Stáže v německém parlamentu

The International Parliamentary Scholarship (IPS), an internship program offered by the German Bundestag (German national parliament), is now accepting applications. IPS enables politically engaged young college graduates to get to know the German parliamentary system through a five-month stay in Germany (March 1 through July 31, 2010). IPS is offered in 25 countries and includes a 15-week internship in the office of a member of the German parliament.

Applicants should meet the following criteria:
• Interested in politics
• Excellent knowledge of German
• College degree (Bc. or Mgr.)
• Czech (or Slovak) citizenship
• Born after March 1, 1981
The scholarship includes:
• Monthly grant of € 450.00
• Free accommodations
• Health, accident, and liability insurance
• Reimbursement of travel expenses to and from Berlin
Applications should be mailed by June 30, 2010 to:

Botschaft der Bundesrepublik Deutschland
Internationales Parlaments-Stipendium
P.O. Box 88
118 01 Praha 1
Telefon: +420 2 57 11 31 11
E-Mail: info@prag.diplo.de
For more information, visit: www.bundestag.de/ips.



Stipendia programu AKTION Česká republika - Rakousko
jsou určena pro studenty, doktorandy, učitele a vědecké pracovníky českých veřejných vysokých škol, kteří mají české nebo slovenské občanství.
15. 3. 2010 pro studenty a pedagogy na akademický rok 2010/11
30. 4. 2010
- jednoměsíční stipendia pro pedagogy od 1. 7. 2009
- stipendia pro zpracování disertační práce v tandemu český a rakouský student
na akad. rok 2010/11
31. 10. 2010
- jednoměsíční stipendia pro studenty na LS 2010 - tj. od 1. 3. do 30. 6. 2010
- jednoměsíční stipendia pro pedagogy od 1. 1. 2010
- stipendia pro zpracování disertační práce v tandemu český a rako

Žádosti o všechna tato stipendia se podávají on-line v rakouském systému AH-Plus:
http://www.scholarships.at/
Více informací: http://www.dzs.cz/index.php?a=view-project-folder&project_folder_id=14&


Výzkumné stáže pro mladé výzkumníky a vědce nabízené Institutem pro sociální vědy (IWM) ve Vídni

The Milena Jesenská Fellowship program is geared towards European journalists working in print, broadcast and electronic media time.

Fellows are invited to spend three months at the Institute for Human Sciences (IWM) in Vienna, Austria. Recipients of the fellowships will receive a stipend and a travel grant as well as an office, access to E-mail and Internet, in-house research facilities and other relevant resources in Vienna.

Application deadline: April 9, 2010


All details are available on the website www.iwm.at/fellowships.htm.



GFPS-Stipendium pro praktikanty
Při Bavorském vysokoškolském centru pro střední, východní a jihovýchodní Evropu (Bayerisches Hoschulzentrum für Mittel-, Ost- und Südosteuropa, BAYHOST) v Řezně. Zaštítěno Česko-německým fondem budoucnosti.
Partnerské organizace pro výměnné pobyty studentů ve střední a východní Evropě GFPS-CZ a GFPS e.V. vypisují společně s BAYHOST v Řezně stipendium pro praktikanty. V době od 1. října 2010 do 27. února 2011 může jedna česká studentka nebo jeden český student poznat práci ve Vysokoškolském centru a současně i studovat na Univerzitě v Řezně.
BAYHOST je jednotné zařízení všech vysokých škol v Bavorsku, které podporuje studentské a vědecké výměnné pobyty s východní Evropou. K cílům BAYHOST patří koordinace a zintenzivnění kontaktů na vysoké školy ve východní Evropě, a to konkrétně skrze stipendijní programy Svobodného státu Bavorsko. BAYHOST sídlí na univerzitě v Řezně. Obzvláště velký zájem projevují studenti bavorských vysokých škol o výměnný pobyt v České republice. Hledáme proto praktikanta/praktikantku, který/á podpoří naši spolupráci s partnery v České republice.
Stipendista/stipendistka bude pracovat 3 dny v týdnu (8 hodin denně) pro BAYHOST. Zbývající 2 dny bude studovat na Univerzitě Řezno. GFPS garantuje svým stipendistům osobní podporu a pomoc v místě studia.
GFPS pořádá dva mnohonárodnostní semináře (tzv. Dny měst a Kvadrát), kterých se účastní i ostatní stipendisté GFPS. Účast na seminářích je povinná, všichni stipendisté zde představují výsledky svých vědeckých projektů.
Výše stipendia činí 580 Euro měsíčně. Poplatky za studium na Univerzitě Řezno hradí GFPS.
K této pozici patří zvláště tyto úkoly:
• získání kontaktů na firmy a neziskové organizace v České republice s ohledem na praxi
• marketing pro BAYHOST na českých vysokých školách: komunikace s vhodnými odděleními, uskupeními (např. oddělení pro zahraniční výměnné pobyty studentů vysokých škol, studentské iniciativy)
• organizátorská spoluúčast na probíhajících projektech a akcích BAYHOSTu
• poskytování rad a starost o české uchazeče a stipendisty programů BAYHOSTu

Očekáváme:
• velmi dobrou znalost němčiny
• schopnost pracovat v týmu, flexibilitu, svědomitý a samostatný způsob práce
• dobrou znalost práce s MS-Office
• komunikativnost a schopnost organizace úkolů
• aktivní zájem o společenské, kulturní a politické dění
• zájem o německou kulturu a společnost
• status studenta na nějaké české vysoké škole
Podstatnou součástí práce BAYHOSTu je navázání kontaktů a udržování kontaktů, především pomocí e-mailu a telefonu, což bude často vyžadovat dobrou kombinaci trpělivosti a tvrdošíjnosti. Občas budou muset být zodpovězeny ty samé otázky, občas k nám ale budou směřovat úplně nové prosby, ke kterým musíme být otevřeni a pro které budeme muset najít řešení. Výhodou je, když praktikant/praktikantka už disponuje nějakými kontakty, které by mohly být pro BAYHOST zajímavé.
Zájemci/zájemkyně musí poslat motivační dopis, strukturovaný životopis a doporučující dopis vysokoškolského pedagoga, kterým doloží společenskou angažovanost nebo kariérní zkušenosti žadatele/žadatelky. Dále je nutné přiložit i studijní plán na Univerzitě Řezno. Všechny podklady musí být vyhotoveny v němčině.
Podklady bude vyhodnocovat německo-česká komise
Otázky a podklady k přihlášce zasílejte na tuto e-mailovou adresu:
dorothee.ahlers@gfps.org.

Přihlášky zasílejte do 31.3. 2010
Stipendium bude přiděleno podle výše získaných prostředků.

The European Commission offers new financial opportunities to European students at masters level to participate in Erasmus Mundus Joint Masters Courses

The Erasmus Mundus Programme started in 2004 with the objective "to enhance the quality of European higher education by fostering cooperation with third countries in order to improve the development of human resources and to promote dialogue and understanding between peoples and cultures."
During its first phase (2004-2008), it has supported more than 100 Erasmus Mundus Joint Masters Courses designed and implemented by consortia of European universities, and has awarded more than 6000 masters students scholarships and 1000 scholars scholarships for the participation of top-class students and outstanding scholars from non-European countries in these joint courses.
As from the second phase of the programme (2009-2013) and more concretely as from the next academic year (2010/2011), the access to Erasmus Mundus masters scholarships has been opened to European students. For the next academic year approximately 900 Erasmus Mundus masters scholarships will be offered to European students.
The objective of this joint communication from the European Commission Directorate-General for Education and Culture and the Executive Agency in charge of the Erasmus Mundus Programme implementation, is to invite European universities to actively promote this new scholarship scheme among their eligible student population.
Detailed information on the Erasmus Mundus programme, the scholarship amounts and the relevant eligibility rules are available in the Erasmus Mundus 2009-2013 programme Guide. If the Masters course involves partners from third countries, it is possible for European students to study part of their Masters in this third-country institution (depending on the course structure and study track chosen): in these cases, a contribution to travel costs will be included within the scholarship.
Please note that Erasmus Mundus student scholarships are awarded exclusively for the student's participation in Erasmus Mundus Masters Courses. The list of the 116 Joint Masters can be found at: http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_mundus/results_compendia/selected_projects_action_1_master_courses_en.php
Interested students must apply directly to the consortium that manages the relevant masters course. The joint programmes' websites provide all necessary information about entry requirements, application procedures and submission deadline. Candidate students should note that the scholarship application deadline varies from in accordance to the course and will most probably fall in April or mid-May at the latest .
Specific questions on the Erasmus Mundus Programme and its scholarship scheme can be addressed to eacea-erasmus-mundus@ec.europa.eu.


STIPENDIA PRO ROMSKÉ VYSOKOŠKOLSKÉ STUDENTY
Romský vzdělávací fond (Roma Education Fund) vyhlašuje jedenáctý ročník pamětního stipendijního programu pro romské vysokoškolské studenty (RMUSP) v bakalářském, magisterském a doktorandském programu. Stipendijní program se vztahuje na občany Albánie, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Černé Hory, České republiky, Chorvatska, Kosova, Maďarska, Makedonie, Rumunska, Slovenské republiky, Turecka nebo Srbska.
V České republice je pro tento rok kontaktním sdružením, které prošlo výběrovým řízením REF, ROMEA, o.s.
Stipendia se udělují na akademický rok 2010-2011.
Aplikační materiály naleznete na webové stránce: www.romea.cz nebo na www.romaeducationfund.org
Uzávěrka pro podání žádostí je stanovená na 30. 4. 2010 (rozhoduje datum odeslání-razítko pošty).
V případě jakýchkoliv nejasností kontaktujte tel. čísle: +420 257 329 667 nebo e-mailovou adresu stipendia.romea@gmail.com.

*********************************
Respect:
Martin Glogar
Office for International Studies
Coordinator for Project Support
Masaryk University
Komenskeho nam. 2 602 00 Brno
Czech Republic

Tel.: +420 549 49 3076
Fax: +420 549 49 1113
e-mail: glogar@czs.muni.cz
http://ois.muni.cz
http://czs.muni.cz
*********************************